💡 W TYM MODULE DOWIESZ SIĘ: → Czy lepiej na początku kupić większą, droższą, wymarzoną nieruchomość (duży metraż, dom zamiast mieszkania), czy lepiej na początku skromną przejściową kawalerkę? → Plusy i minusy zakupu mniejszej, przejściowej nieruchomości → Plusy i minusy zakupu większej, wymarzonej nieruchomości → Jak zaplanować zakup 2 nieruchomości w czasie: najpierw przejściowa kawalerka, a potem większy dom?
PRZEJŚCIOWA KAWALERKA, CZY OD RAZU DUŻY DOM?
Jeśli ważny jest dla Ciebie tzw work-life, to powinieneś/aś wziąć pod uwagę też home-life balance. Bo zakup oraz późniejsze utrzymanie nieruchomości kosztuje. Im większa nieruchomość, tym większy wymagany wkład własny, wyższa rata kredytu, droższe ubezpieczenia i na pewno droższe też samo utrzymanie (czynsz czy rachunki za prąd/ciepło). A jeśli rozważasz zakup domu czy bliźniaka z działką, to dochodzi do tego dbanie nie tylko o wnętrze nieruchomości, ale też otoczenie – ogrodzenie, ogród itd.
Zatem im większą kupujesz nieruchomość, tym więcej pieniędzy (albo czasu, żeby te pieniądze zarobić) będzie Cię kosztowało mieszkanie w niej. Wtedy musisz zrezygnować z innych wydatków: możesz będziesz musiał(a) zaoszczędzić na wakacjach, albo rozrywce, albo wydatkach na ubrania czy sprzęty domowe. Moim klientom udzielam kredyty hipoteczne, ale też wystawiam ubezpieczenia turystyczne i widzę pewną tendencję, że przed kredytem tych polis turystycznych wykupują więcej, a po zaciągnięciu kredytu już zdecydowanie mniej. Niektórzy zapewne robią to z własnej woli i chcą spędzić wakacje w salonie. A niektórzy niestety są do tego zmuszeni, bo wydali tak dużo na nieruchomość, że nie stać ich teraz na wakacje.
Dlatego bardzo ważne jest, abyś sobie określił(a) strategię działania:
- Czy zbieramy wszystkie oszczędności, jakie posiadamy, robimy nadgodziny i inwestujemy w awanse zawodowe, żeby zarobić i zarabiać na większą i droższą nieruchomość, rezygnując jednocześnie z innych obszarów życia?
- Czy idziemy na kompromis i kupujemy mniejszą nieruchomość, żeby w niej przemieszkać kilka/kilkanaście lat, za ten czas na spokojnie zebrać większe oszczędności i dopiero wtedy kupić tą większą, wymarzoną?
Jeśli oczywiście znajdujesz się w na tyle dobrej sytuacji, żeby od razu kupić dużą (albo taką, która będzie dla Ciebie wystarczająca) nieruchomość na całe życie, to oczywiście ten dylemat Ciebie nie dotyczy 🙂
PLUSY I MINUSY PRZEJŚCIOWEJ KAWALERKI
Wersja video:
Podsumowanie:
PLUSY:
- Wymaga mniej kapitału na start
- Zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na rozwój zawodowy/biznesowy
- Zwrócisz uwagę na to, co jest dla Ciebie nieruchomości
- Zdecydowanie mniejsze obciążenia finansowe, mniejsza presja finansowa
- Mniejsze nieruchomości mają zwykle lepszy układ
MINUSY:
- Wyzwanie logistyczne z zaciągnięciem kolejnego kredytu w przyszłości
- Niechęć do kolejnej przeprowadzki
- Zżycie z sąsiadami, okolicą i konieczność przeprowadzki
- Konieczność szukania nieruchomości w okolicy
- Ciaśniejsza nieruchomość na kilka/kilkanaście lat
- Większa cena za metr
PLUSY I MINUSY WIĘKSZEJ NIERUCHOMOŚCI
Wersja video:
Podsumowanie:
PLUSY:
- Jedna transakcja zakupu i spokój na całe życie
- Większy komfort mieszkania od samego początku
MINUSY:
- Ryzyko błędnego wytypowania nieruchomości (np jeśli coś się wybuduje w okolicy)
- Ryzyko zakupu zbyt dużej przestrzeni niepotrzebnie
- Zdecydowanie wyższe obciążenie finansowe
- Droższą i mniej typową nieruchomość może być trudniej sprzedać w razie problemu
ZAPLANOWANIE 2 KREDYTÓW W CZASIE
Wersja video:
💡 ZADANIE DOMOWE: Zdecyduj jaką nieruchomość i na ile lat chcesz kupić.