💡 W TYM MODULE DOWIESZ SIĘ: → Jakich formalności bank może od Ciebie wymagać po wypłacie kredytu
Rozliczenie remontu/wykończenia
Jeśli zaciągałeś/aś kredyt nie tylko na zakup nieruchomości, ale też na wykończenie/remont nieruchomości, to będziesz musiał/a na końcu rozliczyć się z tych prac. W zależności od banku może się to odbyć na 3 różne spospoby:
- Wizytacja pracownika banku – przyjeżdża do Twojej nieruchomości i sprawdza, czy została wykończona (mniej więcej) zgodnie z przedstawionym do wniosku kredytowego kosztorysem
- Połączenie zdalne – pracownik banku zamiast wizyty osobistej łączy się z Tobą za pomocą wideokomunikatora i ogląda nieruchomości (metoda stosowana od czasu pandemii)
- Wysłanie zdjęć – samodzielnie dokumentujesz wykonanie prac remontowych. Wystarczą zwykłe zdjęcia telefonu. Następnie zamieszczasz je do aplikacji albo wysyłasz mailem do banku
W 1 i 2 przypadku może pojawić się dodatkowa opłata 100 – 300 zł za te procedury.
Skrócenie okresu karencji w spłacie kredytu
W przypadku kredytów z dodatkowymi środkami na remont/wykończenie banki mogą stosować dodatkowe karencje. Wynoszą zwykle 12 miesięcy. W tym czasie spłacasz samą ratę odsetkową, bez kapitału. Skoro wpłacasz do banku niższą ratę, to może Ci się wydawać, że jest to dla Ciebie opłacalne. Pod kątem miesięcznych płatności owszem, masz niższe zobowiązanie, ale w perspektywie kredytu będzie Cię to więcej kosztowało! Bo jeśli dłużej korzystasz z bankowego kapitału, to łączne odsetki będą większe. Jeśli zatem od początku stać Cię (pomimo kosztów związanych z remontem) na wpłacanie do banku pełnej raty, to możesz złożyć wniosek o skrócenie okresu karencji.
Wpis banku do Księgi Wieczystej
Podpisując umowę przyrzeczoną końcową, notariusz wysyła do sądu wniosek o założenie księgi wieczystej oraz wpisaniu banku na hipotekę w dziale IV. To to magiczne miejsce, które (hipotetycznie) pozwala bankowi na windykowanie Twojej nieruchomości w przypadku niespłacania kredytu. Od wysłania tego wniosku do faktycznego jego wpisania mija kilka tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie banki mogą pobierać tzw ubezpieczenie pomostowe, natomiast dd września 2023 roku zgodnie z ustawą jeśli takie składki pobierały, to po wpisaniu do KW muszą je zwrócić. Sprawdź zatem, czy bank dokonał formalności i zwrócił Ci te składki.
💡 ZADANIE DOMOWE: Pamiętaj o wyższych formalnościach. Po uzyskaniu wpisu banku do KW sprawdź, czy bank zwrócił Ci składki na ubezpieczenie pomostowe (jeśli były pobierane). Jeśli korzystałeś/aś ze środków na wykończenie, to koniecznie rozlicz z bankiem wykonanie prac. Jeśli chcesz skrócić okres karencji poniżej 12 msc, to możesz o to zawnioskować w banku.